18. november 2024

Aktiivõpe teemal "Mõõteriistad ja mõõtühikud"

Juba väga vanal ajal oli inimestel vaja asju mõõta.  Uurisime lastega, millised olid mõõtühikud vanal ajal ja millised nüüd. Meie uurimistöös oli meil abiks tore raamat "Küünrast kilogrammini":


Vanasti ei teadnud inimesed midagi ei mõõtühikuist ega mõõteriistadest. Nad otsustasid esemete suuruse üle neid omavahel võrreldes või käes kaaludes. Hiljem, kui oli vaja hakata kaupu vahetama eri maade vahel, sai täpne kaalumine ja mõõtmine oluliseks  ning  leiutati esimesed kaalud.

Tänases tunnis rääkisime enamasti pikkusühikutest. Uurisime, millised olid pikkusühikute nimetused vanasti ja millised tänapäeval:


Väike segadus tekkis õpilastel, kui õpetaja tõi Steffeni ja Ketely abil näiteid pikkusühiku "küünar" kohta. Mõlemad õpilased kehastusid vanaaegseteks kaupmeesteks. Kui õpetaja küsis, millisel kaupmehel on mõõtmisel kasud sees ja millisel juhul hoopis ostjal, siis pakkusid lapsed, et Steffenil. Kui aga õpetaja näitas, kui pikk on 3 küünart Ketelyl ja kui pikk Steffenil, siis hakati aru saama, et Ketelyl jääb paela rohkem, mida järgmistele klientidele müüa =)
Nüüd vaatasime slaide mõõteriistadest ja mõõtühikutest:

Õpetaja näitas pilte erinevatest kaaludest:
                                             

                                        


Ja seejärel pikkuse mõõtmise vahenditest:

Temperatuuri mõõdame termomeetri ehk kraadiklaasiga:

Aega mõõdame kella ja stopperiga:

Kõige paremini saavad asjad selgeks praktilises töös. Klassi seintele oli õpetaja üles seadnud 6 erinevat luukeret. Lapsed mõõtsid luukerede pikkused ja kirjutasid töölehele. Nõnda saime nii liikuda, joonlauaga mõõta kui ka harjutada pikkusühikuid märkima:

                                      

Uurisime looduse-inimeseõpetuse õpikut. 
 

Mõõtsime erinevaid esemeid ja märkisime saadud tulemused looduse-inimeseõpetuse töövihikusse ja ka matemaatika töövihikusse:

                                                      


Ka tööõpetuse tunnis tuli hästi täpselt mõõta. Iga riba laius ja vahe pidi olema täpselt 3 cm. Selle töö juures oli täpsus ülioluline. Valgetest ribadest võlusime musta vildika abil kasetüved. Aga mis mets see ilma loomadeta on. Iga laps valis endale vähemalt 2 loomasiluetti, mille ta väga-väga hoolsalt välja lõikas ja taustale kleepis. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar