12. jaanuar 2023

"Miks merevesi on soolane?"

 Gloobust ja mandreid õppides panime tähele, et üle poole maakerast on kaetud veega. Muinasjuttu "Vanaema Ookeani sünnipäev" lugedes saime teada, miks võidi meredele panna sellised kummalised nimed nagu Kollane meri, Punane meri ja Must meri.


Kõik me oleme tundnud, et merevesi on soolane. Aga miks ta on soolane? Seda saime teada slaidiprogrammi vaadates.

 Aga ka muinasjuttudes ja lauludes on kirjutatud sellest, miks merevesi on soolane. 2. klassi õpilane Elbe Reiter (Pärnu Vanalinna Põhikool) koostas slaidiprogrammi "Miks merevesi on soolane?" just nimelt muinasjuttude ja rahvalaulu põhjal:


Kuulasime näitleja Aarne Üksküla loetud jaapani muinasjuttu "Miks merevesi on soolane" ja tegime selle põhjal kuulamisülesannet.
Seda muinasjuttu saad veelkord kuulata siit: muinasjutt "MIKS MEREVESI ON SOOLANE"

Kõigepealt selgitasime piltide abil uusi sõnu:
Härjapõlvlane

Lootsik

Tempel

Kiviuhmer


Tegime ka ise katse merevee soolasuse kohta. Selleks tuleb võtta pooleliitrine purk ning panna sinna veerand supilusikatäit soola ning hästi segamini segada. Sellise soolasusega on vesi Läänemeres.
Lisada nüüd samasse purki veel 1,5 supilusikatäit soola, segada ja maitsta uuesti. Sellise soolasusega on vesi ookeanides. Saime katse tulemusena teada, et Läänemere vesi on tunduvalt magedam kui ookeanides olev vesi.
Lugemissoovitus: 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar