30. märts 2022

Olümpiamängud

Alles mõni aeg tagasi oli meil teemaks sportivad loomad. Aga eks ka inimesed armastavad liikuda ja sporti teha. Sel nädalal rääkisime meiegi olümpiamängude ajaloost kuni tänapäevani välja. Ja eriti tore oli see, et alles hiljuti toimusid taliolümpiamängud Pekingis. Nii et oli mida meenutada =)


Kuna antiikaja olümpiamängud toimusid väga ammu (776.eKr), siis oli meil aja mõistmiseks abiks ajatelg:

Vaatasime slaidiprogrammi "OLÜMPIAMÄNGUD"

Õpetaja näitas pilte ja jutustas olümpiamängude ajaloost kuni tänapäevaste olümpiamängudeni välja.Tutvusime olümpiamängude sümboolikaga, deviisiga ja erinevate maskottidega. Eriti südamelähedased olid õpetaja jaoks karupoeg Miśa ja viigerhüljes Vigri, kuna õpetaja oli 1980. aastal toimunud olümpiamängude ajal alles ise laps ja käis perega Tallinnas vaatamas purjeregatti.

Lugesime toredat juttu "Leegitsevad antiikaja olümpiamängud":


Õpetaja tutvustas erinevaid olümpiaraamatuid, mis on kirjutatud lastele. Neid sai vahetundide ajal lehitseda ja uurida:


Täitsime töölehti eesti olümpiavõitjate kohta. Lapsed võisid kasutada ka nutitelefone, et vajalikku infot otsida.  Ühiselt leidsime vajaliku teabe üles =)

     


Nüüd olime juba päris palju tarkusi kogunud ning mängisime küsimuste-vastuste mängu:

Oma teadmisi sai igaüks proovile panna viktoriinis. Õpetaja koostas küsimused slaidiprogrammi ja klassis räägitu kohta. Viktoriinis sai selgeks, kes oli hästi tähelepanelikult tunnis kuulanud. Tublimaid autasustasime õpetaja tehtud kiituskirjaga:

28. märts 2022

Üldõpetus teemal "Kas loomad spordivad?"

Siin terve eelmise nädala üldõpetuse teema "Kas loomad spordivad?" kokkuvõte.

Eelmises loodusõpetuse tunnis rääkisime liikumisest ning täna arutlesime, kuidas loomad liiguvad. Nõnda valmis tahvlile mõistekaart:


Aga kas loomade liikumine on ka sport? Et asjale selgust saada, lugesime  pala "Kas loomad spordivad?"
                                     

Õpetaja tegi selle toreda jutukese kohta ka küsimuste-vastuste mängu. Nüüd panime oma teadmised proovile, kas jutt sai ikka hästi loetud:


 Vaatasime videoid sportivatest loomadest:

 

Lemmikloomad toovad meie ellu palju rõõmu. Nüüd täitsime lünkharjutust, kus saime üle korrata suure ja väikese algustähe reeglid. Seda teksti harjutasime ka etteütlusena kirjutama.

Eriti tore on loomaga koos midagi teha, näiteks sporti. Ja kuna õpetaja enda koer on ka tubli spordikoer, kes tegeleb koeraspordiga (agility´ga), siis ei saanud õpetaja kohe teisiti, kui pidi ka Shelly´st videot näitama (koerajuht õpetaja tütar Merili) =)

  

Lugesime õpetlikku jutukest "Kilpkonn ja jänes". Arutasime, milliseid oma oskusi loomad hindasid ning miks õnnestus kilpkonnal võita võidujooks, kuigi jänes on ju temast palju kiirem. Arutlesime, mis võiks olla selle loo õpetlik järeldus. 



Lahendasime ristsõnu ja saime teada, kes on maailma kiireim lind ja kiireim kala.


Nüüd esitas õpetaja nipiga küsimuse: "Millal liigub koer ja lennuk täpselt ühe kiirusega?"
Vastus: siis kui koer on lennukis =)

Aga kui kiiresti loomad tegelikult liiguvad? No Shelly jookseb võistlustel keskmiselt 4 meetrit sekundis. Aga kui kiiresti jookseb maailma kiireim loom gepard või kui "kiirelt" suudab liikuda kilpkonn? Seda saime uurida oma töölehelt:

Töölehel märkasime, et liikumise kiirust kirjeldatakse sõnadega "kilomeetrit tunnis".  Siit jõudsime loodusõpetuse teemani "Kiirus". Lugesime teema kohta loodusõpetuse õpikust ja täitsime ühiselt töövihikut ja töölehte:


Matemaatika õpikus olid samuti toredad ülesanded loomade kohta. Võrdlesime loomade pikkuseid, sabade pikkust, kaalu jne.